Kategorie

O stowarzyszeniu

Otrzymaliśmy rekomendację SlowFood Polska

LogoSlowFood

Ser-podpuszczkowy-dojrzewajTradycja wytwarzania sera w rejonie Wiżajn i Rutki Tartak przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez gospodynie od niepamiętnych czasów. Świadczą o tym zachowane drewniane formy, które wykorzystywano do wytwarzania sera już przeszło 120 lat temu. Jeszcze przed wojną duża serowarnia była w gospodarstwie szlachcica Rekosza ( teścia Burharda – kapitana Żeglugi Wielkiej i pisarza). Do dziś pozostały piwnice, w których dojrzewały sery i źródło, z którego brano wodę. Przerabiano tam mleko uzyskane od 100 własnych krów oraz skupowane od okolicznych rolników. Wyrabiano tam dwa gatunki sera: ser miękki kilkudniowy i ser twardy dojrzewający. Ser z gospodarstwa Rekosza wywożono samochodami w beczkach aż do Gdańska czy Poznania. Ponadto ser produkowano w mniejszych serowarniach mieszczących się w gospodarstwach chłopskich. Były to gospodarstwa: Rytwińskich, Laskowskich, Gibowiczów, Dymińskich. Producenci ci zaopatrywali osadę Wiżajny, Rutkę Tartak oraz wozili ser na jarmark do Suwałk.
Po wojnie jeszcze do 1952r. działała serowarnia Dymińskich. Sery wyprodukowane w tej serowarni wywożono do Gdańska i Poznania. Jednak nie oparła się ona „komunizacji” i została zlikwidowana a jej działalność przejęła Państwowa Spółdzielnia Mleczarska.
Jesienią 2003 roku za namową władz powiatowych zwołano zebranie gospodyń z terenu gminy Wiżajny i Rutka Tartak produkujących sery. Dało to zalążek obecnie działającego stowarzyszenia. W roku 2005 w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo jako grupa producentów lokalnych z gminy Wiżajny i Rutka Tartak zdobyliśmy Perłę.

Fot. Nr 1

Natomiast 15 marca 2006 roku zostaliśmy wpisani na Listę Produktów Tradycyjnych jako: Ser podpuszczkowy dojrzewający Wiżajny:
http://www.minrol.gov.pl/index.php?/pol/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych/woj.-podlaskie/Ser-podpuszczkowy-dojrzewajacy-Wizajny
Wtedy to powstało również Stowarzyszenie „ Macierzanka”. Stowarzyszenie posiada numer KRS: 0000254336 oraz numer NIP: 844-223-17-69 jak również numer Regon 200075670. Obecna siedziba Stowarzyszenia „ Macierzanka” mieści się w Wiżajnach ul. Suwalska 17A. Kontakt do Stowarzyszenia GSM 516 107 004; email: biuro@serywizajny.org.pl

Mamy opracowane i opatentowane logo-znak firmowy.

LogoMacierzanka

Kilkakrotnie przyjeżdżali do grupy producenci sera z Francji oraz pracownicy Unii Europejskiej z Brukseli. Dzielili się swoimi doświadczeniami na temat działalności takich grup w krajach Unii Europejskiej. Ponadto zorganizowano pobyt technologa z instytutu serowarstwa z Francji, podczas którego dowiedzieliśmy się, jakie procesy biotechniczne zachodzą w mleku i serze na każdym etapie produkcji. Nasi producenci przebywali we Francji na szkoleniu dotyczącym produkcji i warunków przechowywania sera.
Ser podpuszczkowy dojrzewający Wiżajny ma gładką powierzchnię z możliwym odciskiem formy lub tkaniny. W przekroju jest jednolity, ale mogą w nim występować dziurki. Ser podpuszczkowy dojrzewający Wiżajny ma białawo-żółty do żółtego kolor, który staje się ciemniejszy w miarę dojrzewania. Produkt jest sprężysty i elastyczny, a im bardziej dojrzały, tym twardszy. Młody ser ma delikatny smak, który w trakcie dojrzewania nabiera intensywności. Zapach jest dość intensywny, może być wzbogacony aromatem miejscowych ziół lub wędzony. Jedynym dodatkiem ścinającym mleko jest podpuszczka naturalna z żołądków cielęcych.

W maju 2009 roku dziewięciu naszych producentów otrzymało rekomendację SlowFood Polska. To wyróżnienie gwarantujące wysoką jakość tak składników, jak i efektu końcowego w postaci sera podpuszczkowego. Rekomendacja SlowFood Polska sprawi, że ser podpuszczkowy dojrzewający Wiżajny stanie się marką rozpoznawalną na całym świecie. Znak organizacji SlowFood – ślimak – będzie mógł by wykorzystywany przez naszych serowarów również w handlu zagranicznym.

SlowFood Polska http://www.slowfood.pl/

Natomiast 31 maja 2009 roku podczas festynu w Białostockim Muzeum Wsi Stowarzyszenie „Macierzanka” otrzymało od Starosty Suwalskiego Szczepana Ołdakowskiego gratulacje i słowa uznania za otrzymanie rekomendacji SLOW FOOD POLSKA dla serów podpuszczkowych oraz rejestracji dziewięciu gospodarstw produkujących sery w Rejestrze Powiatowego Lekarza Weterynarii.

PodziekowaniaStarosta

Info i zdjęcia na : http://www.powiat.suwalski.pl/aktualnosc.php?id=356

Zarząd :

Prezes – Barbara Żeliszczak

Wiceprezes Zarządu – Czesław Racis

Wiceprezes Zarządu – Jolanta Szponka

Sekretarz – Maria Miecielica

Skarbnik – Bogdan Duś

Komisja Rewizyjna :

Anna Dziermejko

Małgorzata Falecka

Maria Duś

Statut >>

1. Zarząd :
Prezes - Barbara Żeliszczak
Wiceprezes Zarządu - Czesław Racis
Wiceprezes Zarządu - Jolanta Szponka
Sekretarz - Maria Miecielica
Skarbnik - Bogdan Duś

2. Komisja Rewizyjna :
Anna Dziermejko
Małgorzata Falecka
Zarząd :

Prezes - Barbara Żeliszczak

Wiceprezes Zarządu - Czesław Racis

Wiceprezes Zarządu - Jolanta Szponka

Sekretarz - Maria Miecielica

Skarbnik - Bogdan Duś

Komisja Rewizyjna :

Anna Dziermejko

Małgorzata Falecka

Maria Duś

Maria Duś