Ponad 1200 uczniów z 41 szkół w całej Polsce wzięło udział w kolejnej już odsłonie inicjatywy „Szkoła Dialogu”. Styczniowa uroczysta gala, która miała miejsce 9 stycznia, była okazją do podsumowania działań w ramach programu. W finale znalazło się też Publiczne Gimnazjum im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Wiżajnach.
Była to 7. edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego, prowadzonego przez Forum Dialogu Między Narodami. Publiczne Gimnazjum im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Wiżajnach zostało uhonorowane tytułem Szkoły Dialogu 2014, Finalisty Szkoły Dialogu 2014, uczniowie i opiekunowie zdobyli też wyróżnienie specjalne i otrzymali list gratulacyjny od Ministra Spraw Zagranicznych. Gimnazjaliści pracowali nad projektem od kwietnia 2014 r. Na podstawie zebranych wiadomości przygotowali i przeprowadzili wycieczkę po Wiżajnach oraz zorganizowali wystawę w szkole. Projekt nosił tytuł “Minęły lata, ale pamięć pozostała”.
W historii Wiżajn jest mała wzmianka o tym, że mieszkała tutaj ludność żydowska, która stanowiła 70% populacji Wiżajn. Temat ten został przemilczany i zapomniany. Dlatego też musieliśmy przeprowadzić wiele wywiadów ze starszymi mieszkańcami naszej miejscowości, aby uzyskać jakieś wiadomości o przedwojennych Wiżajnach. Zadanie było dość trudne, nie wszyscy starsi ludzie chcieli o tym opowiadać, przypominało im to o wojnie. Bardzo się cieszymy, że dotarliśmy do osób, które chciały się z nami podzielić tym, co się kiedyś tu działo (fragment podsumowania projektu). Blog projektu – minelylata-wizajny.blogspot.com
Celem programu „Szkoła Dialogu” jest poszerzenie wiedzy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy Polski.
wiadomość z : „Niebywałe Suwałki”